Výhřez meziobratlové plotýnky

Výhřez meziobratlové plotýnkyplotenka

Stav při kterém často vystřelují velké bolesti z páteře až do končetin. Člověk má potíž i s obstaráním svých základních životních potřeb. Co dělat? Zvolit operaci s výsledkem 50:50? Či zvolit konzervativní přístup? Jako fyzioterapeut upřednostňuji konzervativní přístup. Světově nejúčinější metodou je mechanická terapie McKenzie. Na základě precizního vyšetření se stanovuje diagnóza a následně terapie, kdy již po pár terapiích následuje úleva od obtíží. Individuálně podle rozsahu poškození disku (ploténky), účinnost je prokázaná i u klientů s velkým výhřezem.

Podle mých bohatých zkušeností je mnohdy nutný  krátkodobý režim při němž se striktně vyhýbáte polohám, při kterých je velký tlak na disk a tudíž se zhoršuje hojení. (podle lokality výhřezu např. aktivity při nichž je bederní páteř v ohnutém postavení).

Dále po odeznění akutní bolesti je důležité se naučit zaktivovat hluboké stabilizační svaly páteře. Jsou to hluboké svaly, které tvoří „pilíř“ páteře. Hlavní jsou bránice, pánevní dno, hluboké břišní svaly a krátké extenzory zad. Naučit se je posílit a zkoordinovat jejich funkci, aby nedocházelo k recidívě bolesti.

Mnoho klientů svým aktivním přístupem předešlo operaci a prožívají svůj život mnohem kvalitněji.